Zużywamy ogromne ilości papieru, kserując i drukując dokumenty, korzystając z jednorazowych opakowań, gazet, czy tekturowych pudełek. Wiele z tych rzeczy jest wykorzystywanych przez krótki czas, a następnie trafia na śmietnik. W efekcie, w XXI wieku używamy więcej papieru niż kiedykolwiek wcześniej. Na każdego człowieka rocznie przypada około 50kg tego surowca. Niestety, taki sposób korzystania z niego odciska piętno na naszej planecie. Między innymi z tego powodu, z powierzchni naszej planety znikają lasy. Ponadto, przy produkcji papieru powstają ścieki przemysłowe, a do atmosfery trafia wiele zanieczyszczeń. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że duża część tego surowca może zostać przetworzona i wykorzystana ponownie.
Co można poddać recyklingowi?
Recyklingowi mogą być poddane np.:
- czasopisma i zeszyty, po uprzednim usunięciu zszywek,
- kserówki,
- koperty,
- tektura,
- papier opakowaniowy,
- ręczniki papierowe,
- wytłoczki na jajka.
Niestety nie wszystko może być ponownie wykorzystane. Do tego celu nie nadają się np.:
- papiery brudne i zatłuszczone,
- papier faksowy i termiczny,
- opakowania po napojach,
- tapety.
Recykling, a ochrona przyrody
Chcąc chronić drzewa, a w efekcie lasy i całą przyrodę, należy przetwarzać zużyte, papierowe produkty. Dzięki temu możemy pozbyć się stert kserówek, starych zeszytów, czasopism oraz innych papierów niepotrzebnie zaśmiecających nasze mieszkania. Warto pamiętać, że porządek nie jest jedyną korzyścią, którą niesie za sobą przetwarzanie makulatury. W ten sposób można nie tylko uratować przed wycinką wiele drzew, ale także zaoszczędzić wiele litrów ropy, ogromne ilości wody, czy kWh energii. Ponadto możemy sprawić, że sterty śmieci znajdujące się na składowiskach odpadów będą znacznie mniejsze. Recykling daje nam ogromne możliwości.
Oczywiście, podczas tego procesu również zużywana jest energia, jednak potrzeba jej o 70% mniej, niż w przypadku standardowej produkcji papieru. Ponadto, w ten sposób o 70% spada także zanieczyszczenie powietrza podczas produkcji oraz o 30-40% zmniejsza emisja ścieków przemysłowych. Jest to bardzo imponujący wynik, zwłaszcza, że z jednej tony makulatury może powstać nawet 900 kg papieru.